mapa witryny

Rola pliku Sitemap.xml dla pozycjonowania witryn

Dla stron zawierających treści generowane dynamicznie, które nie są dostępne poprzez możliwy do przeglądania interfejs, szczególnie istotne będzie uploadowanie pliku mapy łączy, ponieważ skrypty przeszukujące sieć odnajdują jedynie te dokumenty, do których prowadzą stałe odnośniki.

Mapa witryny to spis wszystkich składowych adresów URL danej witryny, który ułatwi robotom skanowanie i analizę sieci. Plik sitemap.xml nie stanowi gwarancji zaindeksowania wszystkich stron przez bota, jednakże udostępnia Google dodatkowe metadane o strukturze strony, takie jak: częstotliwość modyfikacji strony, data ostatniej aktualizacji oraz pozycja względem reszty podstron w hierarchii.Innym zadaniem map witryn jest wskazanie luk w indeksacji wewnętrznej sieci podstron witryny oraz wskazanie preferowanego adresu kanonicznego w przypadku wielu dokumentów o takiej samej treści.

Mapy mogą także zawierać listing plików multimedialnych zawieszonych na stronie. Zamieszcza się je w katalogu głównym, np. http://www.mojastrona.pl/sitemap.xml oraz zgłasza w Narzędziach dla Webmasterów, gdzie można też poprosić Google o ponowne zaindeksowanie zaktualizowanej mapy odnośników.

Z klasycznej mapy strony mogą oprócz robotów korzystać również ludzie, więc aby jej struktura była bardziej przejrzysta, należy wykaz odnośników podzielić na kategorie, z możliwym formatowaniem wyróżniającym najistotniejsze grupy główne. Miejsce zakotwiczenia łącza do sitemapy nie pozostaje bez znaczenia – jeżeli znajdzie się na początku dokumentu, będzie to jeden z pierwszych przeanalizowanych przez robota elementów, który wskaże mu ścieżkę do wszystkich stron składowych witryny.

W Internecie dostępne są proste skrypty (rozwiązania Google lub osób trzecich) sporządzające mapy łączy automatycznie, również wiele systemów zarządzania treścią, takich jak WordPress czy Drupal, same generują sitemapy lub udostępniają taką funkcjonalność we wtyczkach.

Więcej szczegółów na temat generowania pliku sitemapy, i wartości dodanych po jej dodaniu w narzędziu Search Console, znajdziesz na stronie pomocy Google: https://support.google.com/webmasters/answer/183668?hl=en